Ankara Boşanma Davası Hangi Adliyede Açılır?

Yerleşim yeri Ankara’nın Sincan, Etimesgut ve Eryaman ilçeleri olan kimseler boşanma davasını Sincan Batı Adliyesi’nde yerleşim yeri Ankara’nın diğer merkez ilçeleri olan Çankaya, Ümitköy, Yeni Mahalle, Mamak, Altındağ gibi yerleşim yeri olan kimseler ise boşanma davalarını Sıhhiye Adliyesi’ne açmalılardır.
Ankara Boşanma Avukatı Bülent Erdil: Boşanma davası Aile Mahkemesinde açılır. Boşanma davası açmak istiyorsanız öncelikle davayı hangi Aile mahkemesinde açacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü davayı açabileceğiniz yetkili üç yer Aile Mahkemesi bulunmaktadır.

Boşanmak için adliyede nereye gidilir?

Bu açıdan boşanma davası açabilmek için boşanma avukatı ile beraber çalışılarak Aile Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Ancak ikamet edilen yerde Aile Mahkemesi’nin olmaması durumunda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de başvuru yapılabilmektedir.

Ankara boşanma dilekçesi nereye verilir?

Boşanma Dilekçesi Nereye Verilir? Boşanma dilekçesi Aile Mahkemesine verilir. Ancak bulunulan yerde Aile Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine de verilir.

Ankarada boşanma davası nerede açılır?

Bilindiği üzere boşanma davası eşlerin birlikte son ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesine açılmaktadır. Bu nedenle eşler Ankara ilinde ikamet ediyorsa boşanma davaları Ankara ilinde bulunan Aile mahkemelerine başvuru yaparak açabilmektedirler.

You might be interested:  Ankara Minibüsçüler Odası Başkanı Kim Oldu?

Boşanma davası ikamet yeri dışında açılabilir mi?

Anlaşmalı boşanma davası, herhangi bir adliyedeki aile mahkemesinde açılabilir. Yetkili mahkemenin belirlenmesi açısından tarafların ikametgahının bir önemi yoktur. Taraflar uygun gördükleri bir adliyenin aile mahkemesinde anlaşmalı boşanma davası açabilirler.

Boşanma dilekçesi ücreti ne kadar?

Boşanma davası açarken başvurma harcı ile peşin harç ve mahkeme dosyasına gider avansının da yatırılması gerekmektedir. 2021 yılı için boşanma davası mahkeme masrafı başvurma harcı 59.30 TL, peşin harç 59.30 TL’dir.

Boşanmak isteyen kadın nereye başvurmalı?

Boşanmak için Aile Mahkemesine bir dilekçe ile başvurmak gerekir. Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Boşanma dilekçesi hangi adliyeye verilir?

Eğer eşlerin bulunduğu yerde aile mahkemesi yok ise o vakit Asliye Hukuk Mahkemesine hitaben dilekçe hazırlanmalı ve başvuru yapılmalıdır. Her iki mahkeme üzerinden de anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

En hızlı boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası açma, boşanma talepli dava dilekçesinin, adliyede tevzi bürosuna başvurulması ile açılır. Burada hesaplanan harç ve giderler ödenir. Boşanma davalarında görevli mahkeme “Aile Mahkemesi” dir. Aile mahkemesinin bulunmadığı illerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesi görevli olacaktır.

Ücretsiz boşanma davası açılabilir mi?

Boşanma davanızda avukat ile beraber çalışacak maddi gücünüzün olmadığını yine yukarıda sayılan belgeler ile baroya iletmeniz halinde ise boşanma davanızı yürütmesi için tarafınıza ücretsiz avukat ataması yapılacaktır. Ülkemizde her baro çevresinde adli yardım bürosu kurulmaktadır.

Adliyede gidip boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma dava dilekçesi ile boşanma davası açılabilir. Dava dilekçesi tam ve eksiksiz, hukuka uygun yazılmalı ve aynı zamanda dava dilekçesinde belirtilen iddiaları ispatlayacak deliller de dilekçede belirtilmelidir. Dava dilekçesi ile birlikte adliyeden boşanma davası açılabilir.

You might be interested:  Haftasonu Ankara Da Ne Yapılır?

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım?

Ayrılmak için öncelikle boşanma dilekçesini düzenlemelisiniz. Çiftler arasında anlaşmalı boşanma uygulanacak ise dilekçe ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolü de doldurmanız gerekir. Belgeler hazırlandıktan sonra davacı, adliyede yer alan tevzi bürosuna başvurarak boşanma davasını başlatabilirsiniz.

Ankara Aile Mahkemesi nereye taşındı?

Ankara Adalet Sarayı’nda 30 Aile Mahkemesi bulunmakta ve Ankara Adliyesi 4 Nolu Ek Hizmet Binası’nda hizmet vermektedir.

Tek celsede boşanmak için ne yapmalı?

Kanuna göre tek celsede boşanmak için gerekenler; Eşlerin en az bir yıldır evli olmalıdır. Tarafların boşanmanın hukuki sonuçlarında uzlaşmış ve bu uzlaşmayı yazılı bir boşama protokolü ile beyan etmiş olmalıdır. Son olarak açılacak anlaşmalı boşanma davasında duruşmalara katılmalıdırlar.

Boşanan kadına nafaka ne kadar?

Boşanmada nafaka maaşın ne kadarıdır diye düşünüldüğünde uygulamada ortalama bağlanan nafaka miktarı 200 TL ile 600TL arasında değişmektedir. Bu meblağ kişinin maddi koşullarına göre orantılı olarak artabilecektir. Nafaka ile ilgili bir üst sınır belirlenmemiştir.

Tek celsede boşanma sebepleri nelerdir?

Evlilik birliğinin niteliğine göre değişen tek celsede boşanma sebepleri, evlilik birliğinin derinden sarsılmasına neden olan uyuşmazlıkları olabilir.

Özel boşanma sebepleri;

 • Terk,
 • Zina,
 • Hayata kast veya pek kötü ya da onur kırıcı davranış
 • Akıl hastalığı,
 • Küçük düşürücü suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme,
 • Adliyede gidip boşanma davası nasıl açılır?

  Boşanma dava dilekçesi ile boşanma davası açılabilir. Dava dilekçesi tam ve eksiksiz, hukuka uygun yazılmalı ve aynı zamanda dava dilekçesinde belirtilen iddiaları ispatlayacak deliller de dilekçede belirtilmelidir. Dava dilekçesi ile birlikte adliyeden boşanma davası açılabilir.

  Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım?

  Ayrılmak için öncelikle boşanma dilekçesini düzenlemelisiniz. Çiftler arasında anlaşmalı boşanma uygulanacak ise dilekçe ile birlikte anlaşmalı boşanma protokolü de doldurmanız gerekir. Belgeler hazırlandıktan sonra davacı, adliyede yer alan tevzi bürosuna başvurarak boşanma davasını başlatabilirsiniz.

  You might be interested:  Yasaklar Ne Zaman Kalkıyor Ankara?

  Ücretsiz boşanma davası nasıl açılır?

  Adli yardımdan faydalanmak suretiyle boşanma davası açılmak istenilmesi halinde bu durum mutlaka dava dilekçesinde belirtilmelidir. Dilekçenin sağ üst bölümüne “Adli Müzaheret,Taleplidir” yazılması ise yeterli olacaktır. Ancak sadece dilekçe kısmında adli yardım talebinde bulunmak yeterli olmayacaktır.

  Boşanmak için ne kadar para lazım 2022?

  2022 YILI GÜNCEL HARÇ TARİFESİ İLE ANLAŞMALI BOŞANMA İÇİN MAHKEME VEZNESİNE YATIRILMASI GEREKEN TOPLAM PARA NE KADARDIR? Olmak üzere 2022 yılı için anlaşmalı boşanma davası için mahkeme veznesine toplam 452,00 TL yatırılması gerekmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.