Ankara Etnografya Müzesi Nasıl Yazılır?

TDK kurallarına göre müze kelimesi cins isimdir ve küçük yazılır. Ancak İstanbul Etnografya Müzesi gibi bir özel adın parçası olduğu zaman ilk harfini büyük yazmak gerekir.
Ankara Etnografya Müzesi özel ad olduğu için büyük harfle başlayarak yazılır ve sözcüğe gelen çekim ekleri kesme imiyle ayrılır. Sözcüğün doğru yazılışı şöyledir: Ankara Etnografya Müzesi >> Kural 1: Özel adlar büyük harfle başlayarak yazılır.

Etnografya nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Etnoğrafya şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Etnografya şeklinde olmalıdır.

Ataturk müzesi nasil yazilir?

Müzedeki etnografık eserler 13 Mayıs 1988’de açılan yeni Etnografya Müzesi’ne taşındıktan sonra müzenin adı “Atatürk Müzesi” olmuştur.

Louvre Müzesi nasıl yazılır?

Louvre Müzesi (Fransızca: Musée du Louvre), dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur.

Zeugma müzesi nasıl yazılır?

Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Etnografik nasil yazilir TDK?

Bu kelime genellikle Etnografig şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Etnografik şeklinde olmalıdır.

Etnografya Müzesi ne demek?

Etnografya Müzesi Anadolu’nun Türk-İslam Dönemi’ne ait eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Salonlarında sırasıyla, giyim-kuşam, işleme, takı, kına gecesi konulu sergi, damat tıraşı konulu sergi ile hamam kültürü konulu sergiler bulunur.

You might be interested:  Bursa Ankara Biletleri Ne Kadar?

Müzeye gelen ekler ayrılır mı?

Kurum ve kuruluş isimlerinde kesme işaretinin kullanımını kaldırdı. Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretinin kullanımı ile ilgili bir değişikliğe gitti. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak. Yeni düzenleme bu dil kuralını ortadan kaldırdı.

Topkapı Sarayı Müzesi nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Topkapısarayı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Topkapı Sarayı şeklinde olmalıdır.

Ayasofya Muzesi nasıl yazılır?

Ayasofya (anlamı: ‘Kutsal Bilgelik’; Grekçe: Ἁγία Σοφία, romanize: Agia Sofia), eski adıyla Kutsal Bilgelik Kilisesi ve Ayasofya Müzesi veya günümüzdeki resmî adıyla Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi (Kutsal Büyük Ayasofya Camii), İstanbul’da yer alan bir cami ve eski bazilika, katedral ve müzedir.

Açık hava müzesi nasıl yazılır TDK?

Bu kelime genellikle Açıkhava müzesi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Açık hava müzesi şeklinde olmalıdır.

Bodrum yarımadasında nasıl yazılır?

Doğru kullanımı Yarımada şeklinde olmalıdır.

Önsöz nasıl yazılır?

TDK’da kelimenin doğru yazımı ‘ön söz’ şeklinde ayrı yazılır. TDK’da ön söz kelimesi isim olarak tanımlanıyor. Ön söz kelimesinin anlamı ‘Kitapların giriş kısmına konulan, o eserin konusunu, amacını, işleniş biçimini anlatan yazı, sunuş, söz başı, ön deyi, mukaddime’ şeklinde.

Kızılırmak Deltası nasıl yazılır TDK?

Bu kelime genellikle Kızıl ırmak şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Kızılırmak şeklinde olmalıdır.

Güleryüz kelimesi nasıl yazılır?

Bu tür kelimelerden birisi olan güler yüz kelimesinin doğru yazım şekli ”güler yüz” olarak geçiyor. Doğrusu güler yüz olan kelimenin yanlış yazımı ”güleryüz”dür.

Topografya nasıl yazılır?

TOPOGRAFYA MI, TOPOĞRAFYA MI? Bu kelimenin TDK’ya göre doğru yazılışı ‘topoğfraya” şeklinde yani şapkalı ‘g’ ile olacak.

Etnografik özellik ne demek?

Etnografya (budun betimi, kavmiyat), kavimleri karşılaştırarak inceleyen, kültür oluşumlarını araştıran, kültür bilimidir. İnsanın toplumsal varlığını niteliksel ve niceliksel olarak inceler. Bu incelemeleri alan çalışmasına göre gerçekleştirir. Bütünlükçü bir yöntem tercih eder.

You might be interested:  Ankara Hangi Tarihte Başkent Olmuştur?

Milli Eğitim Bakanlığı nasıl yazılır?

Doğru kullanımı Bakanlığında şeklinde olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.