Ankara Kalesi Nasıl Yazılır?

Saray, köşk, han, kale, köprü, kule, anıt vb. yapı adlarının bütün kelimeleri büyük harfle başlar: Dolmabahçe Sarayı, İshakpaşa Sarayı, Çankaya Köşkü, Horozlu Han, Ankara Kalesi, Alanya Kalesi, Galata Köprüsü, Mostar Köprüsü, Beyazıt Kulesi, Zafer Abidesi, Bilge Kağan Anıtı vb.
Bu kelime genellikle ankara kalesi şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı Ankara Kalesi şeklinde olmalıdır. Doğru yazımı:

Cimenlik Kalesi nasil yazilir?

Çimenlik Kalesi – Çanakkale

Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye), Çanakkale Boğazı’nın en dar olduğu yerde Anadolu kıyısında Sarıçay ağzındaki düzlük üzerine inşa edilmiştir. Kale, 1461-1462 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Kütahya Kalesi nasıl yazılır?

Kütahya Kalesi, Kütahya şehrinde Bizanslılar’dan kalma kale.

Ankara ili nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ankaraili şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ankara ili şeklinde olmalıdır.

Istanbul boğazı nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle İstanbul boğazı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı İstanbul Boğazı şeklinde olmalıdır.

Kilitbahir Kalesi nasıl yazılır?

Bulunduğu beldeye adını da veren kaleye Kilitbahir (denizin kilidi) denilmesini Piri Reis eserinde şöyle anlatır: ” Rumeli tarafında olan kaleye Bahr-ı Kilit dediklerine bais olmuş kim o kale bina olduğu zamanlarda yukarıdan varan kimseler icazeti Rumeli tarafından alurlar imiş onun için Bahr-ı Kilit demişler.”

You might be interested:  Ankara Gaziosmanpaşa Nereye Bağlı?

Çanakkale Boğazı nasıl yazılır?

“Çanakkale Boğazı mı?” yoksa “Çanakkale boğazı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Çanakkale boğazı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çanakkale Boğazı şeklinde olmalıdır.

Amasya elması nasıl yazılır TDK?

Doğru kullanımı Amasya elması şeklinde olmalıdır.

Ankara keçisi nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ankarakeçisi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ankara keçisi şeklinde olmalıdır.

Ankara’dayım nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ankarada şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ankara’da şeklinde olmalıdır.

Olağan üstü nasıl yazılır?

OLAĞANÜSTÜ NASIL YAZILIR? Bu kelime için doğru yazılmış olan biçimi, ‘Olağanüstü’ şekilde bitişik yazılmış halidir. Yani yazım hatası yapmamak için bitişik olarak ele alınması gerekir. Bu Kelimenin doğru şekilde yazımı bitişik olarak ele alınmış halidir.

Salda Gölü nasıl yazılır?

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Dicle Irmağı vb.

Ege denizi nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Ege denizi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ege Denizi şeklinde olmalıdır.

Orta Toros nasıl yazılır?

Orta Toroslar ya da Orta Toros Dağları, Toros Dağları silsilesi içinde yer alan Niğde Mersin-Antalya sınırından Kahramanmaraş’taki Binboğa Dağları’na kadar devam eden sıra dağlara verilen addır.

Tuz Gölü nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Tuz gölü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Tuz Gölü şeklinde olmalıdır.

Amasya elması nasıl yazılır TDK?

Doğru kullanımı Amasya elması şeklinde olmalıdır.

Hint yarım adası nasıl yazılır?

Ağrı Dağı, Aral Gölü, Asya Yakası, Çanakkale Boğazı, Dicle Irmağı, Ege Denizi, Erciyes Dağı, Fırat Nehri, Süveyş Kanalı, Tuna Nehri, Van Gölü, Zigana Geçidi vb. Bu sebeple Hint Yarımadası yazılırken tür bildiren ikinci isim olan “yarımada” büyük harfle başlayarak yazılır.

You might be interested:  Ankara Sivas Uçak Bileti Ne Kadar?

Hindistan cevizi nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Hindistancevizi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Hindistan cevizi şeklinde olmalıdır.

Bodrum Arkeoloji Müzesi nasıl yazılır?

TDK kurallarına göre müze kelimesi cins isimdir ve küçük yazılır. Ancak İstanbul Etnografya Müzesi gibi bir özel adın parçası olduğu zaman ilk harfini büyük yazmak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.