Ankara Nallıhan Hangi Bölgede?

Nallıhan Ankara’nın batısında olup; Doğudan Beypazarı, Kuzeybatıdan Göynük, Kuzeyden Mudurnu-Seben, Batıdan Sarıcakaya, Güneyden Eskişehir ve Mihallıçcık’la çevrilidir. İl merkezine uzaklığı 160 km’dir. Dört bir tarafı dağ ve tepelerle çevrilidir.

Nallıhan Ankara’nın hangi bölgesindedir?

Nallıhan
Ana cadde
Ülke Türkiye
İl Ankara
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi

Ankara Nallıhan hangi semtte?

Nallıhan, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde konumunda olan Ankara’ya yaklaşık 29 bin nüfusa sahip bir ilçedir. Nallıhan ilçesinin, doğusunda Beypazarı batı ve güneyinde Eskişehir bulunmaktadır. Nallıhan, Ankara’nın midye kabuğu içerisinde saklı olan incisi gibi nitelendirilmektedir.

Nallıhan hangi ile daha yakın?

Nallıhan ilçesi, doğuda Ankara’nın Beypazarı ilçesiyle birlikte batıda ve güneyde Eskişehir’in Sarıcakaya, Tepebaşı, Alpu ve Mihalıççık, kuzeyde de Bolu’nun Göynük, Mudurnu ve Seben ilçeleriyle komşudur. İl merkezinden uzaklığıysa ~ 158 km’dir.

Nallıhan Karadeniz bölgesinde mi?

Nallıhan’ın coğrafi konumu: Pirinci, tiftiği ve ipek iğne oyaları ile ünlü Nallıhan, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alır. 2013 yılı nüfus sayımına göre, 2 beldesi ve 75 köyü ile birlikte toplam nüfusu 29.797 olan Nallıhan’ın merkez ilçe nüfusu 11.750’dir.

You might be interested:  Ankara Hamamönüne Nasıl Gidilir?

Ankara Nallıhan nasıl bir yer?

Ankara’nın güzel bir ilçesi olan Nallıhan Ankara’nın merkez bölümüne ortalama 160 km mesafededir. Ankara ile Eskişehir arasında yer almaktadır. İpek Yolu üzerinde olduğu için tarihsel ve coğrafi olarak da önemli bir merkezdir. Nallıhan’da Çayırhan ve Sarıyar belediyeleri vardır.

Nallıhan da ne yapılır?

Nallıhan gezilecek yerler arasında; Nallıhan Kuş Cenneti, Kocahan, Juliopolis Nekropolü, Taptuk Emre Türbesi, Sarıyar Barajı, Kuzucular Köyü Kanyonu, Uyuzsuyu Şelalesi (Ilıcasu) ve Nasuh Paşa Camii bulunmaktadır.

Nallıhan da nerede kalınır?

Nallıhan bölgesinde nerede kalınır?

 • Villa Neva Hotel. 4,9/5 Olağanüstü! ( 41 yorum)
 • Tasigo Eskisehir. 5 out of 5. Odunpazarı
 • Taraklı Termal. Yorum yok.
 • Park Dedeman Eskisehir. 5 out of 5.
 • Abant Doga Kosku. 4,7/5 Olağanüstü! (
 • Abant Vadi. 4,6/5 Olağanüstü! (
 • Cati Kati Bungalow. Yorum yok.
 • Akropol Termal Şehir. 2/5 (4 yorum)
 • Ankara Nallıhan nüfusu ne kadar?

  Nallıhan nüfusu 2021 yılına göre 26.961. Bu nüfus, 13.422 erkek ve 13.539 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %49,78 erkek, %50,22 kadındır.

  Nallıhan da kaç tane köyü var?

  Toplam 72 köy bulunmaktadır. Nallıhan Köyleri haritası için köy isimlerine tıklayınız.

  Nallıhan a hangi otobüs gider?

  Hangi Otobüs hatları Ankara-Nallıhan Yolu yakınından geçiyor? Bu Otobüs hatları Ankara-Nallıhan Yolu yakınından geçiyor: 503, 557, 572, 573, 577.

  Ankara Nallıhan arabaları nereden kalkıyor?

  NALLIHAN BİRLİK OTOBÜS İŞLETMESİ 15 HAZİRAN PAZARTESİ TARİHİNDEN İTİBAREN AŞTİ 145 NOLU PERONDAN KALKACAKTIR.

  Nallıhan ne zaman ilçe oldu?

  Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1308 yılında yıkılmasını takiben Candaroğulları Beyliğinin yönetimine girmiş, Orhan Bey zamanında ise Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinden Nasuh Paşa’nın 1599 yılında burada bir han yaptırması ile ilçe oluşmuş ve adını bu handan almıştır.

  You might be interested:  Ankara Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Ankaranın hangi ilçesi Karadenize bağlı?

  Ankara, kuzey yönünde yer alan Kızılcahamam ve Çubuk ilçelerinde Karadeniz Bölgesi yağış rejimi özelliğini, güney yönünde ise İç Anadolu Bölgesi’ne özgü iklim karakterini gösterir. Bölgenin yapısı gereği özellikle kış aylarında sis olayı oldukça fazla görülür ve hayatı etkiler.

  Orta ve Doğu Karadeniz hangi iller?

  Bunlar şu şekilde sıralanırlar. Artvin, Rize, Bayburt, Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Tokat, Amasya, Samsun, Sinop, Çorum, Kastamonu, Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Bolu’dur.

  Ankara Karadenizde mi?

  Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır.

  Yunus Emre dizisi Nallıhan nerede?

  Doğum tarihi miladi 1200 sanılmaktadır.Selçuklular devrinde Türkistan tarafından gelerek,Nallıhan’ın güneyinde,Sakarya Nehri yakınlarında ve ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Emremsultan Köyünün bulunduğu yere yerleşmiş,burada yaşamış ve burada ölmüş ulu bir kişidir.

  Nallıhan Kırgıbayır nerede?

  Kırgıbayır adı verilen oluşumların Türkiye sınırları içerisindeki en popüler örneği ise Nallıhan kırgıbayırıdır. Ankara il sınırları içinde yer alan bu yeryüzü şekli, dünyanın sayılı örnekleri arasında kendisine yer bulmaktadır.

  Nallıhan ne zaman ilçe oldu?

  Anadolu Selçuklu Devleti’nin 1308 yılında yıkılmasını takiben Candaroğulları Beyliğinin yönetimine girmiş, Orhan Bey zamanında ise Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinden Nasuh Paşa’nın 1599 yılında burada bir han yaptırması ile ilçe oluşmuş ve adını bu handan almıştır.

  Nallıhan ismi nereden geliyor?

  Nallıhan adını nasıl aldığı hususunda ise iki söylenti vardır. Bunlardan biri; adını yakınından geçen Nallı Suyu ve handan aldığı, diğeri ise; handan ve bu hanın kapısında bulunan naldan aldığı yönündedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.