Ankara Niğde Otoyolu Kim Işletiyor?

Ankara-Niğde Otoyol Projesi, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından başlatılan Yap-İşlet-Devret (YİD) ihalesi sonucunda, ERG Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye, Nisan 2017 tarihinde Proje inşaat ve işletme imtiyazları için atanan Şirket olmuş ve 2018 yılında ise inşaatına başlanmıştır.
‘Ankara-Niğde Otoyolu Projesi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde kesim kabulü yapılan Ankara-Acıkuyu Kavşağı, Alayhan Kavşağı-Gölcük Kavşağı kesiminin yapımı, bakımı ve işletilmesi, sözleşmesi gereği üstlenici görevli şirket tarafından yürütülecek.

Ankara-Niğde Otoyolu kimin sorumluluğunda?

ERG ULAŞIM İŞLETME VE BAKIM A.Ş.

Ankara-Niğde Otoyolu devletin mi?

Sayıştay’ın raporuna göre, Ankara-Niğde Otoyolu için 2020’de 2.4 milyar Avro garanti ödendi. Otoyol 25 Aralık 2035’te kamuya devredilecek.

ERG firması sahibi kimdir?

Ankara- Niğde Otoyolu, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılacak. Ankara-Acıkuyu Kavşağı (Km:0 000-105 227) arası ve Alayhan Kavşağı-Gölcük Kavşağı (Km:218 250-275 048) arası yolu yapan ERG İnşaat-Seza İnşaat ortak girişim grubu tarafından işletilecek.

Ankara-Niğde Otoyolu nereye bağlı?

Ankara-Niğde Otoyolu Proje güzergâhı Ankara ili Gölbaşı, Bala, Şereflikoçhisar, Evren İlçeleri; Konya ili Kulu ilçesi; Kırşehir ili Merkez ilçesi; Aksaray ili Ortaköy, Sarıyahşi, Gülağaç, Ağaçören, Merkez ilçeleri; Nevşehir ili Acıgöl, Derinkuyu ilçeleri ve Niğde ili Merkez ilçesi sınırları içerisinden geçmektedir.

Otoban Gişeleri kime ait?

Köprü ve otoyolların 25 senelik kullanım hakkı 5.72 milyar dolara Koç ve Ülker grubunun oldu. İNTERNETHABER – Son yılların en büyük ihalesi gerçekleşti. Dev ihaleyle 8 otoyol ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nin işletim hakkı 25 yıllığına satıldı.

You might be interested:  Manisa Ankara Hızlı Tren Ne Zaman Açılacak?

TEM Otoyolu kimin sorumluluğu?

İstanbul Anadolu Yakasındaki 6.Kısım ( ) İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır.

Adana Otoyolu kim yaptı?

BOTEK BOĞAZİÇİ TEKNİK MÜŞAVİRLİK A.Ş.

Ankara-Niğde Otoyolu kaç yılda yapıldı?

Karaismailoğlu, bağlantı yollarıyla 332 kilometre olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun yapım süresinin 3 yıl, işletme süresinin 15 yıl 4 ay olduğunu anımsatarak üç kesimde farklı araç garantisi verildiğini bildirdi.

Niğde otobanı kaç para?

Ankara – Niğde otoyolu geçiş ücreti 2022 hakkında detayları derledik. Ankara – Niğde otoyolu geçiş ücreti 2022, araç sınıfına ve gidilen mesafeye göre ücretler 15 lira civarı ile 290 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Pi Makina sahibi kim?

Tür Limited şirket
Kilit kişiler Sani Müfit Erbilgin, Vural Erbilgin
Ürün İş makineleri
Sahibi Erg İnşaat
Çalışan sayısı 1,000

Ankara Nigde otoyolu adi ne?

Ankara-Niğde Otoyolu (ERG Otoyol A.Ş.) hizmetleri Ankara-Niğde Otoyolu (ERG Otoyol A.Ş.) ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.

Tijen Sipahi kimdir?

Tijen Sipahi, Ankara’nın en büyük 3 firmasından birisi olan Meteksan Bilişim Grubu şirketlerinin finansman ve mali işlerden sorumlu üst yöneticisi. Çok çalışkan üretken yardım sever ve vizyon sahibi Tijen Sipahi Meteksan’ın Atom Karıncası diye tanınıyor ve çok seviliyor.

Ankara çevre yolunu kim yaptı?

Tarihçe. ENKA ve Bechtel tarafından yapımı üstlenilen Ankara Çevre yolu’nun inşaatı 31 Temmuz 1987’de düzenlenen törenle başladı. İlk etabı 5 Şubat 1993’te hizmete giren otoyol, 1 Mayıs 1999’da doğu kesiminin de açılmasıyla tamamlandı.

Ankara Niğde Otoyolu neden akıllı?

‘Akıllı sistem devreye girecek’

Olayların ana ekrana düşmesinin ardından bizde operasyon başlıyor. Otoyolda bulunan sensörler sayesinde ve olay algılama sistemi sayesinde gelen görüntüler sonucunda kendi trafik devriye ekiplerimiz, otoyol bakım ekiplerimiz harekete geçiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.