Pasaport Nasıl Alınır Ankara?

Pasaport işlemlerine öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden online pasaport randevusu oluşturarak ya da 199 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla randevunuzu alarak başlamalısınız.
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt
Ankara’da ikametgah eden vatandaşlar, pasaport başvurusu yapmak istedikleri takdirde Ankara’da bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalı. Ancak nüfus müdürlüğüne oldukça uzakta bulunan vatandaşlar için online internet sitesi üzerinden de randevu pasaport işlemleri kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilir.

Ilk defa pasaport almak için ne yapmalı?

PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. T.C.
 2. Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart.
 3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış veya hala geçerli olan süresi dolmamış pasaportların aslı.
 4. Pasaport Harcı ve Defter Bedeli’nin ödenmiş olması.
You might be interested:  Ankara Ümitköy Nasıl Bir Yer?

Pasaport almak için hangi evraklar gerekli?

Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik belgesi.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Pasaport harç ve defter ücreti.
 • Varsa eski pasaport.
 • Reşit olmayan bireyler için muvafakatname.
 • Ankarada pasaport kaç günde çıkar?

  PTT ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokole göre pasaport dağıtımında öncelik var. Yani PTT kargo gönderileri arasında pasaportları öncelikle dağıtmayı taahhüt ediyor. Pasaportunuzun gönderilmesini istediğiniz şehrin Ankara’ya olan uzaklığına göre pasaportunuzun size ulaştırılması 2-4 iş gününü buluyor.

  Pasaport nereden alınır 2022?

  Yeni pasaport işlemleri için başvuru sahiplerinin ALO 199 çağrı merkezi ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait websitesi üzerinden randevu alması gerekmektedir.

  Pasaport kimlere verilmez?

  Pasaportun geçerli sayılamayacağı durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Tahrifat ve alınan pasaportun başkası adına düzenlenmesinin tespit edilmesi.
 • Ölüm.
 • Pasaport sahibinden uzun süre boyunca haber alınamaması, gaiplik durumu ya da ölmüş olduğuna kesin bir gözle bakılması
 • Hatalı bir şekilde üretilen pasaport.
 • Nüfus müdürlüğü pasaport kaç günde çıkar?

  Pasaport başvurusu Türkiye’de yapıldığında pasaport kaç gün sonra teslim edilir? Pasaport başvurusu yapıldıktan sonraki 2 iş günü içerisinde hazırlanan pasaportlar en geç; il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köylere 7 iş günü içerisinde teslim edilir.

  2022 pasaport Ücretleri ne kadar?

  Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, bu artışlarla birlikte 2021 yılında toplam 407,20 TL ödeyerek sahip olabildiğiniz 6 aylık pasaport ücreti, 2022 yılında 534,40 TL’ ye ulaşmıştır. Aynı şekilde 1.265,40 TL olan 10 yıllık pasaport ücreti ise 2022 yılında 1.730,30TL olarak güncellenmiştir.

  Yurt dışına çıkmak için pasaport nasıl alınır?

  Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızın istendiği formu doldurarak online pasaport randevusu almanız gerekir.

  You might be interested:  Ankara Tren Garından Havaalanına Nasıl Gidilir?

  Yurt dışına çıkmak için hangi pasaport gerekli?

  Gri renkli olan hizmet pasaportu, devleti temsil eden ve devlet işlerinde çalışan kişilerin yurt dışına gitmesi gerektiği zamanlarda verilen pasaport türüdür.

  En hızlı pasaport nasıl alınır?

  Öncelikle pasaport başvurunu yaptıysan ve halen eline ulaşmadıysa pasaportunu daha hızlı almanızın bir çözümü var. Bunun için ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayıp acilen yurt dışına çıkmanı belirtmen gerekiyor. Bu durumda pasaportun hemen basılıp kargoya veriliyor.

  Pasaport çıkarmanın maliyeti ne kadar?

  6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4-10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükselecek.

  Pasaportun fiyatı ne kadar?

  Pasaport almak için ödediğimiz harç bedelleri her yıl artış gösterir. 2021 yılına göre %36,20 oranında artış gösteren pasaport harç bedelleri 2022 yılı itibariyle başvuracağınız pasaport süresine göre 309,40 TL – 1478,30 TL arasında değişiyor.

  Pasaport için kaç adet fotoğraf lazım?

  PASAPORT İŞLEMLERİ İÇİN RANDEVU VE BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 2 adet Biyometrik Fotoğraf (5X6 cm). Biyometrik fotoğraf cepheden çekilmiş, güneş gözlüksüz, arka fonu beyaz renkte olan normal bir vesikalık fotoğraftır.

  Normal bir insan hangi pasaportu alır?

  Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) Nedir? Umuma mahsus pasaport; İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler ya da Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları yerine getiren Türk vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Bordo renklidir, bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir.

  Pasaport çıkarmak için önce nereye başvurulur?

  Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak biyometrik veri işlemleri sağlanıyor, daha sonra biyometrik fotoğraf ve imza isteniyor. Önceleri Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor.

  You might be interested:  Ankara 524 Hangi Ilçe?

  Pasaport işlemleri nasıl yapılır 2022?

  https://randevu.nvi.gov.tr/ sayfasına gidin.

  1. Pasaport sayfasına girin.
  2. Pasaport türünüzü seçin.
  3. Ekranda karşınıza gelen bilgileri girin ve ‘Devam Et’ butonuna basın.
  4. Bağlı olduğunuz İl ve ilçe Nüfus Müdürlüğünü seçin.
  5. İşlem yapmak istediğiniz kişiyi seçin.
  6. İleri butonuna basın.

  10 yıllık pasaport bedeli ne kadar?

  2022 yılında 10 yıl geçerliliğe sahip bir pasaportun ücreti 1008 TL’den 1478 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl yüzde 9,11 olarak uygulanan yeniden değerleme oranı bu yıl için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yüzde 36,20 olarak açıklanmıştı.

  Pasaport nasıl alınır 2022 ücreti?

  Pasaportlar 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık olacak şekilde çıkarılır. Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir. Defter bedeli ödemesi yeterli olacaktır. 2022 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir.

  Pasaport almak için nereye müracaat edilir?

  Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve telefon numaranızın istendiği formu doldurarak online pasaport randevusu almanız gerekir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.