Ankara 4. Aile Mahkemesi Nerede?

Ankara aile Mahkemeleri 2021 Ağustos ayı itibari ile Sıhhıye de ki Merkez Adliyeden 4 Nolu Ek Hizmet Binasına taşındı. Ankara Adliyesi 4 Nolu Ek Hizmet Binası, 2181. Cadde No:3 Söğütözü Çankaya/ANKARA adresinde bulunmaktadır.
AİLE MAHKEMELERİ Ankara Adalet Sarayı’nda 30 Aile Mahkemesi bulunmakta ve Ankara Adliyesi 4 Nolu Ek Hizmet Binası’nda hizmet vermektedir.

Aile mahkemeleri hangi davalara bakar?

Evlat edinme ve evlatlık ilişkisinin kaldırılması davası, Nişanın bozulması nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası, Terk ihtarı gönderilmesi, Vesayet davası (kayyımın kaldırılması ve değiştirilmesi).

Ankara Batı Adliyesinde hangi mahkemeler var?

 • Adalet Bakanlığı
 • Anayasa Mahkemesi.
 • Yargıtay Başkanlığı
 • Hakimler ve Savcılar Kurulu.
 • Danıştay Başkanlığı
 • Uyuşmazlık Mahkemesi.
 • E-Devlet.
 • Ankara Adalet Sarayı hangi mahallede?

  ANKARA ADLİYESİ

  BİNA ADRES
  Ankara Adliyesi 4 Nolu Ek Hizmet Binası Söğütözü Mahallesi 2181. Cadde. No:2, 06510 Çankaya/Ankara
  Ankara Adliyesi 5 Nolu Ek Hizmet Binası Gazi Mahallesi TPE (Türk Patent Enstitüsü) Yerleşkesi No: 115 Yenimahalle/Ankara

  Aile mahkemesi nasıl olur?

  Aile Mahkemesine başvuru yapmak için öncelikle bulunduğunuz il veya ilçesi adliyesine gidip aile mahkemesine dilekçe yazmaktır. Böylelikle başvurunuz oluşacaktır. Dava esasi olmadan hâkim önce her iki tarafı sulh olmaya davet eder ve aile mahkemesi sulh olmazsa hâkim dava esasına taşımaktadır.

  You might be interested:  Ankara Demirspor Hangi Ligde?

  4 Aile Mahkemesi hangi davalara bakar?

  Evlat edinme ve evlatlık ilişkisinin sonlandırılması davası, Terk ihtarı, Vesayet davaları aile mahkemelerinin görev alanına giren davalardır.

  Aile mahkemesi ne kadar sürer?

  Boşanma davasında davanın açılması, tensip zaptının hazırlanması, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi en son olarak da 2. cevaba cevap dilekçesi aşaması tamamlandığında ilk duruşmanın aile mahkemesinde verilmesi süresi ortalama 90 gün ile 120 gün arasında değişmektedir.

  Ankara Batı Adliyesi hangi ilçelere bakıyor?

  Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından alınan ve resmi gazetede yayımlanan karar şöyle: “Sincan Adliyesi’nin adının ‘Ankara Batı Adliyesi’ olarak değiştirilmesine, Ankara Batı Adliyesi yargı çevresinin Sincan Adliyesi’nin yargı çevresi ile aynı olmasına, bu bağlamda Ankara Batı Adliyesi’nin yargı çevresinin

  Ankara Batı adliyesi hangi semtte?

  BAŞKENTRAY, Etimesgut bölgesinde bulunan Ankara Batı Adliyesi (Sincan Adliyesi) konumuna giden son Tren aracıdır.

  Ankara Batı hangi ilçede?

  ANKARA BATI ADLİYESİ

  Ankara’nın batısında toplam 10.300 hektar yüzölçümüne sahip olan Etimesgut İlçesi, Ankara metropolünün merkez ilçelerinden biridir. Batısında Sincan, kuzey güney ve doğusunda Yenimahalle ilçeleriyle çevrilidir.

  Adliyede en yetkili kişi kimdir?

  Adliye idaresinin mevcut yapısında, Cumhuriyet Başsavcısı her adliyede idari bakımdan oldukça güçlü bir konuma sahiptir ve adliyenin genel idaresinden sorumludur.

  En hızlı boşanma davası nasıl açılır?

  Boşanma davası açma, boşanma talepli dava dilekçesinin, adliyede tevzi bürosuna başvurulması ile açılır. Burada hesaplanan harç ve giderler ödenir. Boşanma davalarında görevli mahkeme “Aile Mahkemesi” dir. Aile mahkemesinin bulunmadığı illerde ise aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesi görevli olacaktır.

  Mahkeme de hâkim ne sorar?

  Hakim tanığa öncelikle “anlattırıcı soru” sorar. Sonra çapraz sorgu yapar. Yani hakim hem anlattırır hem de verilen cevapları denetler. Daha sonra tanığı getiren kişiye teslim eder.

  You might be interested:  Ankara Da Pavyonlar Nerede?

  Aile Mahkemesi tam kabul kararı nedir?

  Tam kabul dava dilekçesinde ileri sürdüğünüz taleplerin hepsinin kabul edildiği manasındadır.

  Hangi dava hangi mahkemede görülür?

  Hukuk Mahkemeleri başlığı altında mahkemeler 5’e ayrılır. 1- İş Mahkemeleri: İş veren ile işçiler ile ilgili tüm davalara İş Mahkemeleri bakmaktadır. 2- Ticaret Mahkemeleri: Ticaret işlerinden doğan tüm davalara bakar. 4- Sulh Hukuk Mahkemeleri: 1000 TL altında alacak davalarına bakar.

  18 Aile Mahkemesi neye bakar?

  – Aile soyadının değiştirilmesi davası, babalık davası, soybağına itiraz davası, soyabağının reddi davası gibi davalara bakar. – Evlat edinme ve evlatlık ilişkisinin kaldırılması davası ile ilgilenir. – Vesayet davaları (kayyımın kaldırılması ve değiştirilmesi) vb. davalar da, aile mahkemelerinin görevleri arasındadır.

  Aile Mahkemesine dava nasıl açılır?

  Aile mahkemesine dava açmak için hazırladığınız dava dilekçesinin mahkemeye sunulması gerekmektedir. Dava dilekçesi dava açmak için gerekli evraklar ve davanın lehte sonuçlanması için kullanılacak her türlü ispat yükümlülüğü olan delillerden oluşmaktadır.

  Aile Mahkemesi yoksa hangi mahkeme bakar?

  Aile mahkemesinin burada bulunmaması halinde ise asliye hukuk mahkemeleri devreye girmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.