Ankara Caddesi Nasıl Yazılır?

15. Mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak adlarında geçen mahalle, meydan, bulvar, cadde, sokak kelimeleri büyük harfle başlar: Halit Rifat Paşa Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Karaköy Meydanı, Zafer Meydanı, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Ziya Gökalp Bulvarı, Nene Hatun Caddesi, Cemal Nadir Sokağı, İnkılap Sokağı vb.

Menekşe Caddesi nasıl yazılır?

Her nedense cadde, bulvar ve meydan adlarında tamlamanın kurallarına uyulur da şu sokak adlarına gelince İngilizcede olduğu gibi takısız kullanılır: Balıkçı Sokak (doğrusu: Balıkçı Sokağı), Menekşe Sokak (doğrusu: Menekşe Sokağı), Kocagöz Sokak (doğrusu: Kocagöz Sokağı)

Semt isimleri nasıl yazılır?

13. Yer adları (kıta, bölge, il, ilçe, köy, semt vb.) büyük harfle başlar:

 • Afrika, Asya;
 • Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu;
 • İstanbul, Taşkent; Turgutlu, Ürgüp;
 • Akçaköy, Çayırbağı;
 • Bahçelievler, Kızılay, Sarıyer vb.
 • Caddede nasıl yazılır?

  Bir yerde bulunma; bir yere, bir şeye, bir kişiye ait olma durumunu belirten “da, de, ta, te” ekleri, cins isimlere bitişik olarak yazılır. Okulda, vapurda, evde, caddede, iskelede, sokakta, mutfakta, kuliste, teneffüste …

  Çanakkale Boğazı nasıl yazılır?

  “Çanakkale Boğazı mı?” yoksa “Çanakkale boğazı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Çanakkale boğazı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çanakkale Boğazı şeklinde olmalıdır.

  You might be interested:  Ankara Millet Camii Nerede?

  Nergis sokak Nasıl Yazılır?

  Nergis nasıl yazılır? İşte cevabı Türk Dil Kurumuna göre bu kelimenin doğru kullanım biçimi ‘nergis’ olarak dikkat çekmektedir.

  Galata semti nasıl yazılır?

  Yanıta göre, semt sözcüğünün küçük harfle yazılması gerekiyor.

  Ankara Kalesi nasıl yazılır?

  Bu kelime genellikle ankara kalesi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ankara Kalesi şeklinde olmalıdır.

  Marmara denizi nasıl yazılır?

  Bu kelime genellikle Marmara Denizinden şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Marmara Denizi’nden şeklinde olmalıdır.

  Cadde adlarına gelen ekler ayrılır mı?

  Kıta, deniz, nehir, göl, dağ, boğaz, geçit, yayla; ülke, bölge, il, ilçe, köy, semt, bulvar, cadde, sokak vb. coğrafyayla ilgili yer adları: Asya’nın, Marmara Denizi’nden, Akdeniz’i, Meriç Nehri’ne, Van Gölü’ne, Ağrı Dağı’nın, Çanakkale Boğazı’nın, Zigana Geçidi’nden, Uzunyayla’ya, Türkiye’dir, İç Anadolu’da, Doğu

  Belediye büyük mü küçük mü?

  Saray, köşk, kale vb. yapı adlarının bütün kelimeleri büyük harfle başlar. Belediye, Galata Köprüsü’nü bakıma almıştı. Kurum, kuruluş ve kurul adları büyük harfle başlar.

  Sokakta nasıl yazılır?

  “Sokakta mı?” yoksa “Sokakda mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Sokakda şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Sokakta şeklinde olmalıdır.

  Salda Gölü nasıl yazılır?

  Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Dicle Irmağı vb.

  Tuz Gölü nasıl yazılır?

  işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Tuz gölü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Tuz Gölü şeklinde olmalıdır.

  Ege denizi nasıl yazılır?

  Bu kelime genellikle Ege denizi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ege Denizi şeklinde olmalıdır.

  Menevşe mi menekşe mi?

  Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir.

  You might be interested:  Ankara Belediye Başkanı Kim Oldu?

  Karanfil sokak ta nasıl yazılır?

  Nurullah Ataç, sokak adlarını böyle yazanlara çok kızardı! Doğru yazım biçiminin şöyle olması gerekiyor: Bekâr Sokağı, Elçi Sokağı, Konur Sokağı, Karanfil Sokağı…

  Taksim Meydanı nasıl yazılır?

  Taksim Meydanında ki Meydan Büyük mü Yazılır Yoksa

  XXegoXX XXegoXX. _____Öncelikle Merhabalar_____. >>>Taksim Meydanı’nda<. meydanındaki='' *m*='' büyük=''>yazılır çünkü meydanın adı olan taksimi belirtmiştir.

  Çayeli ilçesi nasıl yazılır?

  Mapavri 1878’de nahiye 1944’de Çaybaşı adıyla ilçe oldu. Sonradan adı Çayeli olarak değiştirildi. Köy adlarının büyük çoğunluğu Rumcadır; ancak az sayıda Lazca ve Ermenice yer adları da vardır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.