Ankara Kalecik Nasıl Bir Yer?

Kalecik Nerededir? İç Anadolu bölgesinde bulunan Başkent Ankara ’nın küçük ilçelerinden biri olan Kalecik, M.Ö 4000 yıllarına kadar dayanan bir yerleşim bölgesi olarak bilinmektedir. Hititlerin hakimiyetinden sonra Büyük İskender tarafından fethedilen ilçe toprakları bir dönem sonra Doğu Roma İmparatorluğu denetimine girmiştir.

Ankara Kalecik Neyi Meşhur?

Kalecik Neyi Meşhur? Kalecik’e gelip de Kalecik ayvası yemeden olmaz. Ülkemizin birçok yerine yollanan ayvalardan sizler de satın alabilirsiniz. Ayrıca yöreye özel Kalecik ekmeği ve kasnak böreği de şehir merkezinde birçok yerden satın alabilirsiniz.

Ankara Kalecik ilçesi nereye yakın?

Ankara’nın kuzeydoğusunda yer alan ilçe, doğu yönünde Sulakyurt, batı yönünde Çubuk ve Akyurt, kuzey yönünde Çankırı il merkezi ve Şabanözü ilçesi, güney yönünde ise Kırıkkale ili ve Elmadağ ilçeleri ile çevrilmiştir.

Kalecik ismi nereden gelmiştir?

Bu dönemde Kalecik Kalenin etrafında serpilmiş küçük bir kasaba olması nedeniyle Kale kelimesinin cik eki getirilerek küçük anlamına gelen bu günkü KALECİK ismini almıştır. Anadolu’ya Trakya üzerinden gelmiş Galatlar Ankara-Kalecik ve çevresine hakim olmuşlardır.

Kalecik eskiden nereye bağlıydı?

Kalecik, Osmanlı döneminde uzun yıllar Çankırı sancağına bağlı bir kaza olmuştur. Anadolu Tarihi Coğrafyası üzerinde araştırmaları bulunan W.Ramsay Kalecik’in çevresinde Acıtorızıacum isimli bir kentten söz etmiştir.

Ankara Kalecik kaç tane köyü var?

Toplam 49 köy bulunmaktadır. Kalecik Köyleri haritası için köy isimlerine tıklayınız.

You might be interested:  Ankara Yasak Ne Zaman Bitiyor?

Ankara Kalecik ilçesinin nüfusu ne kadar?

Kalecik nüfusu 2021 yılına göre 12.502. Bu nüfus, 6.455 erkek ve 6.047 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %51,63 erkek, %48,37 kadındır.

Ankara’nın eski adı nedir?

Adının Kaynağı

Belgelere dayanmayan ve günümüze kadar gelen söylentilere göre tarihte bahsedilen ilk adı Galatlar tarafından verilen ve Yunanca ‘çapa’ anlamına gelen Ankyra’dır. Bu isim zamanla değişerek Ancyre, Engüriye, Engürü, Angara, Angora ve nihayet Ankara olmuştur.

Ankara’nın ismi neden değişmez?

Ankara, Arapça kaynaklarda ‘Beldei-el Selasil’, ‘Mamuriye’ ve ‘Ma’muriye-i Selâse’ olarak geçer. Klasik Yunanca ‘Anküra’ şeklinde telaffuz edilen şehrin adı, Araplar tarafından korunmuştu. Türkler’in Anadolu’ya gelmesinden sonra bu ad ‘Ankara’ ve ‘Engürü’ olarak değişime uğradı, batı dillerine de ‘Angora’ olarak geçti.

Kalecik Kalesi ne amaçla yapılmıştır?

Bakımsızlıktan yok olmak üzere olan kale eski tarihlerde deniz ticareti ile uğraşan Cenevizlilerin uğrak noktası omuştur. Araklı ilçesini denizden gelen saldırılardan korumak için yapılmış olan kale, Türkler tarafından da kullanılmıştır.

Kalecik Belediye Başkanı kim oldu?

Protokol Listesi

GÖREVİ ADI SOYADI TELEFON
Belediye Başkanı Dr. Duhan KALKAN 857 10 16
Cumhuriyet Başsavcısı 857 10 15
Ankara Üniversitesi
Kalecik Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Havva Eylem POLAT 857 06 83

Ankara Kalecik ilçe kaymakamı kimdir?

1980’de Ankara’da doğan Uhut Emre KOYUNCU, ilk ve orta öğrenimi gibi yüksek öğrenimini de burada sürdürdü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nde (Mülkiye) 2004’de lisansını tamamladı.

Kalecik otobüsleri nereden kalkıyor?

Metro, Ankaray ve Teleferik hatlarımızın ilk ve son sefer saatlerini görmek için tıklayınız

Hat No : 490-3
Kalkış Yeri : AHİKEMAL ŞENYURT MH.İSTASYON CD.KALECİK/ANKARA
Varış Yeri : ÇANSA KALE MH.İSTASYON CD.KALECİK/ANKARA
Mesafesi : 143 km
Süresi : 210 dakika
You might be interested:  Ankara Adana Uçak Bileti Ne Kadar?

Ankara ilçeleri nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesini oluşturan bu ilçeler: Akyurt, Altındağ, Ayaş, Balâ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle’ dir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.